Plokščios Žemės idėja fiziko akimis

Mūsų planeta, kaip visos kitos planetos, yra apvali. Mes pripratome prie gražių planetos vaizdų, padarytų iš kosmoso, skrendančio lėktuvo arba meteorologinio oro baliono. Atrodytų, mūsų planetos apvali forma turėtų būt neginčijamas faktas. Bet egzistuoja žmonės, kurie tebemano, kad mes visi gyvename… plokščioje Žemėje! Šie žmonės yra net susibūrę į Plokščios Žemės Draugiją ir kaltina visas pasaulio valstybės sąmokslu bei masiniu melu.

Šie plokščios Žemės piešiniai atsirado prieš 150 metų.
Šie plokščios Žemės piešiniai atsirado prieš 150 metų.

Šios draugijos šaknys veda link XIXa. vidurio, kuomet anglų išradėjas Samuel Rowbotham nutarė išmatuot planetos paviršiaus kreivumą. Matavimus jis atliko Seno Bedfordo upėje, kur jis patalpino apie 20 cm aukštyje teleskopą, pro kurį stebėjo nuo jo tolstančią valtį su valtyje esančiu skaičiais sužymėtu stiebu. Anot jo stebėjimų net po 10 kilometrų jis tebegalėjo matyti valties stiebą. Jei planeta būtų apvali, valtis turėtų atsidurt 3,4 metrais žemiau horizonto, todėl stiebas, kurio aukštis buvo apie 1,5 metrus, turėtų nesimatyti. Samuelis nusprendė, kad jo matavimas paneigia Žemės sferiškumą, todėl 1849 metais parašė 16 puslapių pamfletą pavadintą „Zetetic Astronomy„, kurį vėliau praplėtė iki knygos „Earth Not a Globe„, kuri išėjo 1865 metais.

Atmosferinė refrakcija iškraipo šviesos spindulių kelią.
Atmosferinė refrakcija iškraipo šviesos spindulių kelią.

Iki 1870 metų visi bandymai atkartoti eksperimentą toje pačioje vietovėje duodavo tą patį rezultatą – mūsų planeta yra plokščios formos. Tačiau viskas pasikeitė, kuomet britų naturalistas Alfred Russel Wallace pakartojo eskperimentą, tačiau patalpino teleskopą 4 metrų aukštyje virš upės paviršiaus. Šio eksperimento rezultatai paneigė plokščios Žemės hipotezę, kadangi valtis pradingo už horizonto linijos. Kyla klausimas, kodėl taip atsitiko? Matote, reikalas yra tas, kad arti planetos paviršiaus oro temperatūra nėra tolygi. Vietomis oras šaltesnis, vietomis karštesnis. Ten kur karštesnis – oras retesnis ir jo lūžio rodiklis yra mažesnis, ten kur oras šaltesnis – oro lūžio rodiklis didesnis. Dėl šių netolygumų, šviesa sklinda ne tiesiai. Šviesos sklidimo trajektorija išsikraipo – vyksta atmosferinė refrakcija.

Valties Fata Morgana.
Valties Fata Morgana.

Dėl atmosferinės refrakcijos objektai mums yra matomi arba aukščiau, negu jie yra, arba žemiau. Kuomet daiktus mes matome aukštesnėje padėtyje, šitas efektas yra vadinamas Fata Morgana. Būtent dėl Fata Morganos efekto Samuel Rowbotham nesugebėjo išmatuot planetos sferiškumo.

Tačiau istorija jau įsisuko. Plokščios Žemės draugija buvo įsteigta, o jos siekėjų skaičius vis augo. Tarp žmonių, patikėjusių plokščios Žemės idėja buvo ir gana įtakingų ir turtingų asmenų – lordų, baronų, verslininkų. Plokščios Žemės draugija gana neblogai gyvavo visą XIXa. ir tik 1980 metais draugijos veikla sustojo ir merdėjo iki 2004 metų, kuomet buvo bandoma atnaujinti draugijos veiklą.

Dabartinis plokščios Žemės modelis.
Dabartinis plokščios Žemės modelis.

Dabartiniame plokščios Žemės modelyje mes gyvename ant disko paviršiaus. Disko kraštus riboja 45 metrų aukščio ledo siena. Saulės ir Menulio dydis yra 52 kilometrai, ir jos sukasi ratu 4800 kilometrų aukštyje, o žvaigždės užima sferinį paviršių, kuris sukasi aplink mus 5000 kilometrų aukštyje. Gravitacija tėra tik iliuzija, mūsų planetos diskas juda erdvėje greitėdamas su 9,8 metrų į kvadratinę sekundę pagreičiu.

Anot plokščios Žemės draugijos narių, Jungtinių Tautų simbolis yra geriausias vykstančio sąmokslo įrodymas.
Anot plokščios Žemės draugijos narių, Jungtinių Tautų simbolis yra geriausias vykstančio sąmokslo įrodymas.


Mūsų planetos nuotraukos, kurios buvo padarytos iš kosmoso, yra anot draugijos suklastotos. GPS įrenginiai neveikia, jie yra užprogramuoti melui. Kokie šios masinės apgaulės motyvai? Anot draugijos, apgavystė vyksta dėl finansinės naudos: lengviau suklastoti skrydį į Menulį kinostudijoje ir pasiimt mokesčių mokėtojų pinigus sau. Geriausias vykstančio sąmokslo įrodymas yra… Jungtinių Tautų simbolis!

Pabandykime pažvelgt į šią teoriją fiziko akimis. Gravitacijos aš neneigsiu, todėl mano plokščios Žemės variante ji egzistuos. Taigi koks būtų gyvenimas tokioje plokščioje Žemėje? Sumodeliavau pasinaudojęs visuotinės traukos dėsniu sąlygos tokio plokščio disko paviršiuje.

Plokščios Žemės modelis su jame veikiančiomis traukos jėgomis.
Plokščios Žemės modelis su jame veikiančiomis traukos jėgomis.

Pačiame Žemės centre gyvenimas gal ir būtų neblogas. Gravitacija vienas g, jos kryptis – žemyn. Tačiau reikalai taptų prasti, kuomet žmogus toltų nuo Žemės centro. Matote, reikalas tas, kad atsirastų traukos jėgos dedamoji, nukreipta ne žemyn, o LINK centro. Kitaip tariant, kuo toliau einate nuo plokščios Žemės centro, tuo labiau jus traukia atgal, tad eidami, Jus turėsit pasilenkt į priekį, panašiai kaip darote bėgdami ratu tam, kad kompensuotumėt išcentrinę jėga. Jei žmonija norėtų pastatyti namą šiek tiek toliau nuo disko centro, tektų statyt nuožulnią plokštumą, kurios kampas su horizontu būtų tuo didesnis, kuo toliau nuo centro esate.

Traukos jėgų dedamųjų priklausomybė nuo atstumo nuo disko centro. Taip pat parodyta kampo, kurią sudaro traukos jėga su kryptimi statmena paviršiui.
Traukos jėgų dedamųjų priklausomybė nuo atstumo nuo disko centro. Taip pat parodyta kampo, kurią sudaro traukos jėga su kryptimi statmena paviršiui.

Rezultatus pavaizdavau prikabintame grafike. Visų pirma, traukos dedamoji, nukreipta žemyn, pagal parabolės dėsnį mažėja nuo vieno g iki pusės g, tačiau traukos dedamoji LYGIAGRETI paviršiui, tiesiškai auga nuo nulio centre iki 0,65 g! Bendra trauka disko kraštuose bus 0,82 g. Ką tai reiškia? Nubrėžiau ir žalią kreivę, kur paskaičiuotas kampas nuo horizonto, kurio trauks gyventoją Žemė. Iki pusės disko diametro, kampas auga beveik tiesiškai. Kitaip tariant, ties ekvatoriumi statant namą tektų jį statyt ant 18 laipsnių nuožulnios plokštumos, kas yra, iš principo, pusė velnio. Tačiau kažkur Antarktidoje stabilumas įmanomas tik ant plokštumų, sudarančių beveik 55 laipsnių kampą su disko paviršiumi! Jei gi kalbėt apie vandenynus, vanduo turėtų susirinkt disko centre, nekalbu apie atmosferos slėgį.

Kaip matote, gyvenimas tokioje plokščioje Žemėje būtų sudėtingas ir gana neaiškus.

Papildymas
Pasirodo, ne man vienam į galvą šovė mintis pasidomėti plokščiu planetos modeliu. Pridedu filmuką:

20 minčių apie “Plokščios Žemės idėja fiziko akimis”

  1. Smagu paskaityti apie plokščią žemę 🙂

    O ar galima būti tikriems, kad veikia visuotinės traukos, o ne visuotinės stūmos dėsnis? Tada mes vaikštom ant žemės todėl, kad dangaus skliautas stumia labiau nei stumia žemė 🙂

  2. Viskas čia daug įdomiau ir keisčiau yra. Už lango – XXI a. , tačiau pagal skirtingas apklausas apie 20-30% populiacijos tiki, kad saulė sukasi aplink žemę. Kalbu ne apie kokią Afriką, bet apie JAV, ES valstybes ir Rusiją, apie civilizuotus žmones.

    Vadinasi, likę 70-80%, neabejoja heliocentrizmu ir yra daugiau mažiau pavykę švietimo produktai.

    Dabar imkime banalų pavyzdį: žemė sukasi aplink savo ašį. Tam neprieštaraus tie 70-80%. Bet…

    Užteka paprašyti vieno elementaraus dalyko ir visas jų tas tariamas heliocentrizmas ir jo supratimas kažkur prapuola: ”o kaip tu įrodysi, kad žemė sukasi?”. Kiek teko susidurti, dažniausiai atsako, kad keičiasi diena ir naktis, bet tą galima paaiškinti ir geocentrizmu. O galiausiai, pasiūlo nuskristi į kosmosą ir pačiam tuo įsitikinti. Bet kuriuo atveju jie yra daugiau mažiau teisūs, tačiau tai nėra įrodymai.

    Ką aš tuo norėjau papasakoti? Nieko labai konkretaus, tik tiek, kad vyskta įdomūs dalykai. Atrodo, raštingumas paplitęs kaip niekada istorijoje, švietimo projektas kaip ir nugalėjo – žmonės masiškai apdorojami teisingu supratimu apie pasaulį vos tik išmokę kalbėti, jau nuo darželio ir pirmųjų klasių. Kad žemė juda aplink ašį, kad ji skrieja orbita, galiausiai, kad ji apvali, – visa tai turėtų būti 21 amžiuje, kaip sakiau, banalios tiesos.

    Bet ką reiškia tai, kad tos tiesos yra atkartojamos kaip kokie poteriai be jokio tikro supratimo? Ar yra didelio skirtumo tarp to ”Flat earth society” keistuolio ir to, kuris tiki kad ir teisingais dalykais, bet pats negali paaiškinti, kodėl jie yra teisingi?

    1. Sutinku, paklausus, kaip irodysi zemes apvaluma, pateikia koki laiva uz horizonto skestanti ar lazda ir seselio pavyzdi, arba ,zek saule ir menulis apvalus… arba NASA fotkes/video cituoja. Tada as pasakau, kad norint tuos laivus tolstancius matyt reik teleskopo, kad lazda ir seseliai taip pat veikia ant plokscios zemes, ir kad zmones jau pries visokias NASA ir skrydzius zinojo, kad zeme apvali jau tukstancius metu, ir klausiu: KAIP? Ir jie neturi atsakymo, nes nemokino niekas mastyt. Kaip sakant, vaikai, zeme apvali, verskit kita puslapi.

    2. jei Žemė sukasi aplink savo ašį ir dar 1670km/h greičiu! tai išmetus teniso kamuoliuką, eitum ieškot į gretimą kaimą…

      1. Ha, pagal panašią logiką, jei traukinys juda 200 km/h, tai traukinyje paleidus teniso kamuoliuką, kaimynas gaus į kaktą 😀

    3. Tu esi labai mažai fizikos skaitęs, kad galetum tuom tikėt, matai literatūra apie plokščią žemė yra prasčiau parašyta fantastika nei biblija (nebejoju, kad ir ja tiki) bet žmogau, truputi praplėsk savo akiratį, arba bent pasiimk paskolą 18k eurų ir nukeliauk šiek tiek virš stratosferos ir savo akimis pamatysi ar žemė apvali

  3. Nelabai suprantu apie kokius traukos pokyčius kalbama tolstant nuo centro? Jei nurodoma, kad plokščia žemė juda erdvėje su pagreičiu (nesisuka), tai visur tas pagreitis ir bus vienodas ir ta pačia kryptimi. Ar čia turite omenyje begalinio ar panašaus į diametrą storio žemė ir dėl to atsirandančią gravitaciją?

    1. Su pagreičiu judantis diskas – tai tėra gravitaciją neigiančių plokščios Žemės šalininkų teiginys.

      Plokščia žemė mano modelyje niekur nejuda, ji yra modeliuojama kaip diskas turintis tam tikrą masės tankį. Tekste gana aiškiai parašyta:
      „Pabandykime pažvelgt į šią teoriją fiziko akimis. Gravitacijos aš neneigsiu, todėl mano plokščios Žemės variante ji egzistuos. Taigi koks būtų gyvenimas tokioje plokščioje Žemėje? Sumodeliavau pasinaudojęs visuotinės traukos dėsniu sąlygos tokio plokščio disko paviršiuje.”

      1. Pažiūrėjot ne fiziko o kokio menininko akimis. Be abėjo nesąmonės gausis, apvalaus kūno dėsnius su masė X moduliojant ant plokščio disko su masė Y. Ir straipsnio gale pridėt:
        ” Kaip matote, gyvenimas tokioje plokščioje Žemėje būtų sudėtingas ir gana neaiškus.”….

        1. Pažvelgta būtent fiziko akimis, kadangi plokščiai žemei pritaikytas fizikinis – gravitacijos – dėsnis.

  4. Juokeliai prie alaus: pagal siuos paskaiciavimus sutinkant su gravitacines jegos buvimu, plokscia zeme yra vandens „slidinetoju” (surfers) rojus :). Galingas kateris nutempia vandens slidziu megeja i zemes krasta, o is ten jo laukia ilga ir maloni ir ilga kelione zemes centro link. Gaila pagreitis minusinis 🙁

  5. Fata morgana reiškinio paaiškinimas yra absurdas, kadangi yra pilna video, kur aiškiai matoma, kad tai nėra iliuzija, o tiesiog nuo tam tikro taško prasidedantis ruožas, kurį iš toli mes matome kaip veidrodį, todėl susidaro iliuzija, kad laivas kibo ore. Pasinaudojus skaitmeninį ir analoginį priartinimą aiškiai pritraukiami ir už horizonto dingę laivai, plius geromis oro sąlygomis, stebimos salos ir objektai iki 150 km atstumo, kurios jei žemė būtų tokio dydžio kaip mums yra sakoma, pritaikius Pitagoro teoremą, jau būtų pasislėpę už horizonto,
    Eratostenas yra gobnikas visiškas, tiksliau jis padarė išvada neiškėlęs hipotezės, net neužsiminęs ir nesvarstęs, kad saulė gali būti daug arčiau ir daug mažesnė, kas šiuo atveju patvirtintu, kad žemė yra plokščia, bet ir taip aišku, kad tai nebuvo Eratostenas, o po jo sekę gobnikai heliocintristai.

    1. Ponas nieko nesupratote. Fata morgana atveju šviesos spinduliai keliauja ne tiesiu keliu. Visiškai nesvarbu, ar zoominsi, ar nezoominsi, šviesa keliauja kreive ir todėl susidaro iliuzija, kad horizontas be galo toli. O pačiam rekomenduoju pakartoti mokyklinės fizikos kursą.

  6. Lol.. pirmiausia, kaip fizikas irodykite, man ta gravitacija, prasau. O poto, paaiskinkite kam ploksciai, nejudanciai zemei butu reikalinga gravitacija? Nemanau, kad tamsta, bent jau sio straipsnio autorius yra fizikas…

    1. O kaip paiskinsi tai kad priputus baliona savo paties oru jis leisis i zeme o priputus baliona heliu kils i virsu tai yra del to kad helis yra lengvesnis uz ora paimk alieju ir vandeni pripilk puse stiklines vandens ir puse aliejaus aliejus kabos virsuje o vanduo apacioje delto taip atsitinka nes didesnis tankis nugali mazesni delto obijektai arba kyla arba krenta zemyn.

    2. Gravitacija egzistuoja vadovelyjev… Žemės yra ne gaublys. Zeme yra kur kas didesne nei zmogus gali suvokti siai dienai,.. Zeme yra visatos centras. O kas neigia tai tegul paneigia kad ur siela negzistuoja…

  7. Kas nori, gali pasitikrinti pats. Paziurekit i siuloma plokscios zemes modeli ir pamatysit , kad tarkim koks atstumas butu skristi is pietu amerikos i australija. Tada einat ieskoti tiesioginiu skridziu, ir pamatot kad is ciles SCL iki sydnejau 12.30 val keliones, tada pasirenkat artimesni aerouosta pakeliui link sydnejaus, tarkim miami kuris pagal plokscios zemes moduli yra daugiau nei 4 kart arciau, ziurint i pateikta masteli, taciau iki jo tiesioginis skrydis yra 8.30 val. Jei iki miami skristi tiek tai iki sydnejaus tektu bent 26 val skristi. Dar vienas dalykas, siuo metu tolimiausias siulomas reisas yra is jungtiniu arabu emiratu i naujaja zelandija 14200km, 16.15 min. DXB-AXL. Kaip tada is ciles nuskrendama i naujaja zelandija per 11.30 val jei pasaulis plokscias ir toks koki ji pateikia salininkai?..

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.