E-cigaretės… Išsigelbėjimas ar apgaulė?

Ar gali būti dūmas… sveikas? Ar rūkymas gali būti  sveikas ir ekologiškas ir visiškai nekenkt organizmui? Jei patikėsime elektroninių cigarečių gamintojais, tikrai taip. Dar daugiau, jie sako, kad rūkydami elektroninę cigaretę Jus nedūminate aplinkiniams ir nėra jokio pasyvaus rūkymo efekto. Reklamos rašo, kad gaminyje nėra kenksmingų cheminių junginių, dervų bei nėra kancerogenų! Ar tikrai tai tiesa?

Elektroninės cigaretės sparčiai populiarėja (ecodumas.lt illustr.)
Elektroninės cigaretės sparčiai populiarėja (ecodumas.lt illustr.)

Elektroninės cigaretės sparčiai populiarėja pasaulyje. Anot pasaulinės sveikatos organizacijos, 2014 metais pasaulyje egzistavo net 466 skirtingos elektroninių cigarečių markės, o 2013 metais visa pasaulinė rinka buvo vertinama 3 mlrd. JAV dolerių. Iki 2030 metų planuojama, kad rinka išaugs net 17 kartų. Tradicinės tabako gamintojos rodo didelį susidomėjimą ir skuba pasiūlyt savo produktus rūkantiems.

Ši tendencija pasiekė ir Lietuvą. Vien apie ką byloja elektroninių parduotuvių skaičius ir draugiškai skambantys pavadinimai: „Eco Dūmas”, „Sveikas Dūmas”, „Bio Dūmas” ir t.t. Visos parduotuvės siūlo sutaupyti rūkantiems savo pinigus, gražina laisvę rūkyti kavinėse, klubuose, baruose ir viešame transporte, pabrėžia nekenksmingumą aplinkiniams. Smalsumo vedamas anonimiškai paklausiau pas porą elektronines cigaretes naudojančių žmonių, ką ji galvoja apie jas.

„Elektronines cigaretes aromatai silpnesni nei Airwick namų gaiviklis, išsisklaido greičiau nei atodūsis prie -15C. Kvapas neįsigeria, neišlieka. Išpučiant dūmus išeina „H2O” ir maistinis kvapas, kuris neturi jokio poveikio aplinkai. 60% bent vienerius metus rūkiusių „Vaper’ius” metė rūkyti cigaretes.”

„Kaip el. cigaretės naudotojas dėl išpučiamų garų silpnumo ir greito išsisklaidymo pritariu, į el. cigarečių skysčių sudėtį įeina medžiagos, naudojamos pvz. kosmetikoje ar farmacijoje ir jos, iš esmės, jokios grėsmės aplinkinių sveikatai tikrai nesukelia. kad ir kaip ten, pagal vaper’ių etiketą el. cigaretės be aplinkinių sutikimo neturėtų būti rūkomos ten, kur nerūkomos įprastos”

Kaip matome, tabako industrijos bei reklamos dėka pas elektroninių cigarečių naudotojus yra susidaręs įspūdis, kad jos yra gerokai mažiau žalingos, negu standartinės cigaretės. O aplinkiniams turėtų būt iš viso nežalingos. Šios dvi citatos geriausiai susumuoja tai, ką dažniausiai mano elektronines cigaretes vartojantys žmonės.

Šie mano pašnekovai su didžia nuostaba išgirdo apie Pasaulinės Sveikatos Organizacijos raginimą uždrausti elektronines cigaretes patalpų viduje. Ir Pasaulinė Sveikatos organizacija pabrėžia, kad skirtingai nei sako reklama, cigarečių aerozolis nėra vien „vandens garai”, o yra motinoms ir vaikams pavojinga medžiaga . Taip pat pasakoma, jog jos kelia pavojų ir kitiems pasyviai rūkantiems arba tiesiog šalia atsidūrusiems žmonėms.

(A) išardytas cigaretės kaitiklis, kuri sudaro išorinis (10) ir vidinis (12) filtrai, lydmetalis (3), stora viela (8) ir plaušelis (6), (B) Plaušelio sudaro chromo ir nikelio nanodarinys, (C) storos vielos sudėtyje daug aukso ir vario, o (D) lydmetalyje daug alavo. Filtrai pavaizduoti likusiuose paveiksliukuose.
(A) išardytas cigaretės kaitiklis, kuri sudaro išorinis (10) ir vidinis (12) filtrai, lydmetalis (3), stora viela (8) ir plaušelis (6), (B) Plaušelio sudaro chromo ir nikelio nanodarinys, (C) storos vielos sudėtyje daug sidabro ir vario, o (D) lydmetalyje daug alavo. Filtrai pavaizduoti likusiuose paveiksliukuose.

Kame gi reikalas? Matote, tame cigarečių aerozolyje be nikotino ir toksinių medžiagų yra dar metalo ir silikatų nanodalelių, kaip praneša mokslininkai iš California Riverside universiteto. Cigaretės kaitiklis turi savyje keletą dalių, kurių sudėtyje yra nikelio, chromo, vario, sidabro ir alavo.

Vienas elektroninės cigaretės dūmas padidina skirtingų matmenų nanodalelių koncentracija kambaryje (A-D). Nanodalelių dydžiai ir formos priklauso nuo jų medžiagos.
Vienas elektroninės cigaretės dūmas padidina skirtingų matmenų nanodalelių koncentracija kambaryje (A-D). Nanodalelių dydžiai ir formos priklauso nuo jų medžiagos.

Galite paklaust, ir ką gi tai keičia? Nandodalelės nėra kažkas dažnai sutinkamo gamtoje. Geriausiai žinomas nanodalelių šaltinis yra cheminė pramonė, o geriausia asociacija būtų smogas. Taip, taip! Smogą sudaro nanodalelės. Esu rašęs apie tai, koks gi žmogaus organizmas yra nepasiruošęs gintis nuo nanodalelių ir nukenčia žmogaus imuninė sistema, smegenų kognityvinės funkcijos. Kitaip tariant, rūkydamas elektroninę cigaretę, Jus gal ir mažiau gaunate nikotino bei kitų nuodingų medžiagų, tačiau vietoje to, kvėpuojate smogu ir verčiate aplinkinius kvėpuoti kartu.

Eksperimentinio tyrimo schema.
Eksperimentinio tyrimo schema.

Tačiau tai dar nėra viskas. Pasirodo, elektroninės cigaretės mažina atsparumą gripui bei kitoms infekcijoms. Šie tyrimai, paskelbti 12 autorių grupės iš 5 institucijų, buvo atlikti su keliomis laboratorinių pelių grupėmis. Buvo pasirinktos „NJOY menthol bold” (1.8% nikotino) ir „NJOY traditional bold” (1.8% nikotino) markės elektroninės cigaretės. Dūmas buvo traukiamas prietaisu, imituojančiu žmogaus rūkymą – Jaeger-Baumgartner CSM 2080. Vienas dvejų sekundžių užsitraukimas kas dešimt sekundžių buvo maišomas su aplinkiniu oru ir patiekiamas pelėms į narvą. Dvejų savaičių bėgyje pelės nevedinamame narve išbūdavo 1.5 valandos du kartus per parą.

Streptococcus pneumoniae bakterijoms sąlygos pelių plaučiuose buvo palankesnės, kuomet gyvūnai kvėpavo elektroninių cigarečių dūmais.
Streptococcus pneumoniae bakterijoms sąlygos pelių plaučiuose buvo palankesnės, kuomet gyvūnai kvėpavo elektroninių cigarečių dūmais.

Pakvėpavusios elektroninių cigarečių dūmais pelės buvo apkrečiamos arba Streptococcus pneumoniae bakterijomis, arba Influenza A virusu. Rezultatai parodė, kad sąlygos Streptococcus pneumoniae bakterijoms buvo plaučiuose palankesnis, kuomet buvo kvėpuojama elektroninių cigarečių dūmais. Efektas nepriklausė, ar cigaretės buvo tradicinės, ar su mentolu, visais atvejais buvo pažeidžiamos gynybinės plaučių funkcijos, sutrikdavo fagocitozė ir buvo stebima 34 procentais dažnesnė uždegiminė reakcija.

Pelės tapdavo mažiau atsparios gripui, kuomet joms tekdavo kvėpuoti elektroninių cigarečių dūmais.
Pelės tapdavo mažiau atsparios gripui, kuomet joms tekdavo kvėpuoti elektroninių cigarečių dūmais.

Lyg to būtų maža, tame pačiame tyrime mokslininkai išnagrinėjo pelių mirtingumą apkrėtus jas gripo viruso skirtingomis koncentracijomis. Pas apkrėstas pelės buvo stebimas panašus svorio kritimas iki 8 dienos, kuomet nerūkančios pelės pradėjo sveikti. „Rūkančių” pelių sveikimas užsitęsdavo ir pelės pradėdavo sveikti tik 11-12 diena. Pirma pasirinkta gripo koncentracija buvo nepavojinga oru kvėpavusioms pelėms, tačiau pelės parodė net 20 procentų mirtingumą, kuomet joms tekdavo „rūkyti” elektronines cigaretes. Tyrėjai nutarė padidinti gripo viruso koncentraciją. Paprastu oru kvėpavusio pelių mirtingumas tuomet pasiekė net 30 procentų, tačiau pas „rūkales” jis buvo dvigubai didesnis!

Elektroninės cigaretės turi net 65 procentais daugiau nanodalelių nei paprastos cigaretės, arba apie 100 kartų didesnė koncentracija negu smoge. Kiekvienas elektroninės cigaretės įkvėpimas su savimi į plaučius įneša apie 700 mlrd. laisvų radikalų, kurių dėka aktyvuojasi uždegiminiai procesai plaučiuose, o imuninė sistema yra stipriai išvarginama ir žmogus nebesugebėtų apsigint nuo bakterijų.

Ir tai, deja, dar nėra viskas. Kai kurios elektroninių cigarečių rūšys praktiškai niekuom nesiskiria nuo tabako pagal trumpalaikius efektus žmogaus plaučiams, nes vietoje vieno chemikalų ir degimo produktų kokteilio, jos plaučius „pamaitina” formaldehidais, acetildehidais ir kitom pavojingomis medžiagomis. O antros kartos elektroninės cigaretės, kur žmogus gali savarankiškai padidinti įtampą bei kaitinimo stiprumą, dar pavojingos cheminėmis reakcijomis vykstančiomis esant aukštesniai kaitiklio temperatūrai.

Kol elektroninės cigaretės vos atsirado rinkoje, niekas negali patvirtinti, kad e-cigaretės yra žalingesnės arba naudingesnės negu įprastos. Kai kalbame apie „sveiką” rūkymą, mes pamirštame, kad lygiai tuo pačiu lozungu vadovavosi tradicinių cigarečių pardavėjai septintame dešimtmetyje, kuomet atsirado cigarečių filtrai. Panašiai buvo reklamuojamos po dvidešimties metų ir „lengvos” cigaretės.

Pirkdami elektronines cigaretes, mes įsivaizduojame, kad nikotino patekimo į plaučius būdų pokyčiai yra gera pradžia kelyje į sveiką gyvenimo būdą. Bet nereikia apsigauti,  nei nikotinas, nei jo pakaitalai neužtikrina sėkmės bandant męsti rūkyti. Anot Pasaulinės sveikatos organizacijos pranešimo, daliai žmonių elektroninės cigaretės padeda męst, tačiau kitą dalį jos įtraukia į rūkymą. O bandymo mesti sėkmė stipriai priklauso nuo pačių žmonių motyvacijos. Galu gale, cigarečių gamintojų tikslas yra, kad klientas rūkytų, o ne mestų. Taigi, nieko naujo rūkymo fronte.

O kaip dėl elektroninių cigarečių pigumo? Ar tai irgi melas? Gali paklaust skaitytojas. Ne, tai nėra melas. Tai, greičiausiai, yra tiesa ir jos gali padėti sutaupyti. Kaip ir tiesa yra teiginiai apie kažkiek mažiau neigiamą jų poveikį sveikatai – galu gale paprastos cigaretės turi net 4 000 skirtingų chemikalų kokteil. Jeigu Jus pasirinkot elektronines cigaretes dėl šių priežasčių, esu aptikęs keletą neminėtinų svetainių, kurios nemeluoja klientams apie elektroninių cigarečių poveikį. Tačiau, jei ieškote „sveiko”, „ekologiško” ir aplinkiniams „nekenksmingo” dūmo, verčiau atsisveikinkit su savo savo iliuzijomis, nes to tiesiog nėra.

 

11 minčių apie “E-cigaretės… Išsigelbėjimas ar apgaulė?”

  1. kaip E-cigerečių vartotojas perėjes nuo vyniojamo tabako galiu pasakyti tiek, tas pat šudas kaip ir tabakas tik jokių dervų, ekonominės klasės skysčiai kaip ir kaitikliai tikras šlamštas stiklo pluoštas kaip knatui tikra nesamonė o dar yra idijotų kurie sausai degina tokias apvijas( ale valo) bet tokioj temperatūroj stiklo pluoštas ima irti tai akivaizdu ko laukti (seniau buvo asbestozė, dabar modernūs rūkaliai gaudo silikozę), bet jei skystis maišomas namuose ar naudojamas premium (2 kart brangesnis nei basic? ) jie tikrinami labaratorijose, naudojamos tikrai grynos medžagos be priemaišų, naudojami perrenkami kaitikliai, organinė neapdirbta chemikalais vata, ir tinkama viela kaip pavyzdys kanthal A(http://kanthal.com/en/products/material-datasheets/wire/resistance-heating-wire-and-resistance-wire/kanthal-a/) tada kalba kita, žalos mažiau nei cigaretėse, nikotino pasisavinimas į organizmą didesnis o svarbiausia temperatūra nepasiekia tokios kada ima drastiškai daugėti laisvūjų radikalų, vienintelis būdas kažkokio brudo prisiurbti yra sausa vata gali pasvilti.
    https://www.youtube.com/watch?v=CePIUN2-JiA kaitiklio pavyzdys su komentarais anglų kalba

  2. Keista, bet visur, kur peikiamos elektronines cigaretes, jos praktiskai nelyginamos su paprastomis…. Idomu kas butu pelems, jei vietoj el. cigareciu dumu butu buve normaliu cigareciu dumai… Jauciu nugaistu be jokiu apkretimu kazkuo… Pabandykit atsisakyt normaliu cigareciu iskart pereinant tik ant elektroniniu. Bus visi tie patys simptomai, kaip ir paprastai metant rukyt. Isvada- priklausomybe atsiranda ne nikotinui, o visoms dervoms. Naudokit bambuko pluosto siula, normalia viela, kokybiskus skyscius ir zala bus zymiai mazesne nei rukant normalias cigaretes.

    1. Bet tai jei perėjus prie el. cigarečių simptomai vis tiek tokie patys, kaip išvis metus rūkyti, tai gal tada geriau ir reikia išvis mesti rūkyti užuot perėjus prie el. cigarečių, kurios visvien žalingos.

  3. kaip bebūtu keista jokiu simptomu negavau kurie būdingi metus cizus, na nebent porą rytų nusipučiau juodai, gryžo prisiminimai iš pirmo parūkymo kada smagiai susinešiojau, o ir pradėjau pust ne nuo pradinukų rinkinių bet nuo rda(18mg skystis) tai pusė mililitro dingdavo akimirksniu, kai starter rininukuose ta suputi per pusdieni (?) dabar vartoju 6mg ir laimingas, po savaitės dingo beveik visi kosėjimai, po trijų bėgiodamas nebepadustu, dingo problemos su plaukimu ir kiekvienas rytas smagus kaip po 100g 🙂 o dėl pelių, kažkada buvau užtikes kad vargšes pakelio nepakeldavo kai būdavo nikotino ~7mg cizui į 100L akvariuma suleidus visom amen ateidavo(co, co2 ir visa kita nubaigdavo)

  4. Įdomi tema, kap tik apie tai rašiau metų pradžioje:

    http://www.mf.vu.lt/lt/ipmc/naujienos/elektronines-cigaretes-ir-rukomojo-tabako-abstinencija

    Manau kalbant apie el. cigaretes pirmiausia reiktų pradėti ne nuo detalių mokslinių mechanizmų (kurie be kita ko taip pat yra svarbūs), o nuo žmogaus lygmens tyrimų – t.y. ar el. cigaretes rūkantieji turi mažiau komplikacijų, ligų, ar paprasčiau atsisako degamojo tabako.

    Šiaip ar taip naujai atrastas tinklapis, ačiū už įdirbį. Žinau kiek laiko reikia šviečiamajam tekstui.

    1. Dėkui. Be abejo medikas arba psichologas visų pirma pažvelgs į tai pro savo „mokyklos” akis, ką Jus ir paminėjote. Aš gi žvelgiu pro savo „mokyklos” metodus, kur įprasta lyginti pagal fizikines ir chemines charakteristikas. Ir, nors elektroninės cigaretės gali turėti mažiau nikotino ir kancerogenų, visų pirma į akis man krenta jų dūmo panašumas pagal sudėtį į smogą.

      Rašyti galima ir taip, ir anaip. Čia labiau skonio klausimas 🙂

  5. Laba as tj tiesiog manau kad galima nuejos i vaistine nusipirkti glicerino ir ji garinti jis neturi nei skonio nei kvapo nei nikotino, tiesiog garai as jau rukai e. Cigarete ir man viskas yra gerai

  6. Sveiki, šie visi tyrimai yra gerai. Tik yra visiškai be jokių rezultatų. Todėl kad jūsų parašytame tyrime yra naudojama 10 metų senumo elektroninė cigaretė, tokių nieks nebenaudoja. Technologijos yra žymiai daugiau pažengusios. Ir elektroninėse cigaretėse yra naudojama žymiai saugesni ir švaresni produktai, negu jūsų tyrime. Ačiū. Bet visu pirma reikėjo pasidomėt gerai visa rinka prieš atliekant tokius tyrimu. Yra atlikti nauji tyrimai, ne tabako pramonės ir ne elektroninių cigarečių atstovu, teigiami ir su visais paaiškinimais, pasidomėkit, gal suprasit ką blogai atlikot. Prieš skaitydami tokius straipsnius įsitikinkit jog skaitot ne tabako pramonės papirktus straipsnius ar tyrimus.

    1. a) Čia aktualiausi tyrimai (praeitų metų)
      b) E-cigarai maksimum 5-6 metai ir tikrai ne 10.

      Taigi viskas teisingai.

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.